Akinek paradicsom növényei vannak házi kertjében, szomorúan nézegeti, hogy a zöld és érett bogyókon különböző méretű lyukak tűntek fel, a sok munkával nevelt paradicsom termés jelentős része tönkrement. A tettes a gyapottok bagolylepke (Helicoverpa (Heliothis) armigera), egy kifejezetten sok tápnövényű kártevő, mely szántóföldi növények mellett zöldségféléket és virágokat is károsít.
A gyapottok bagolylepkének évente több nemzedéke fejlődik, májustól szeptemberig jelen van a lepke, és nemzedékei folyamatosan rakják petéiket termesztett növényekre, ahol a kikelő lárvái (hernyói) rágásukkal komoly kárt képesek okozni. Kertekben, kertészeti növényeken júliustól szokott nagyobb számban megjelenni.
Erre az időre a szántóföldi táplálékot adó növényeit betakarítják, ezért új tápnövényeket keres magának. Öntözött kertekben a forró, száraz nyarakon kiváló környezetet találnak, itt megtelepednek, és az őszi fagyokig általában helyben is maradnak. A lepke vándorló, migráló faj, újabb egyedeinek betelepedése bármikor megtörténhet, ezért egyszeri védekezés általában nem elégséges.
A bagolylepkék kedvelt peterakási helye a paradicsombogyók, paprikabogyók, kedvelik még a zöldbabhüvelyeket, zsenge kukoricacsöveket is. A pár nap múlva kikelt parányi lárvák berágják magukat azok belsejébe, a termésekben táplálkoznak, növekednek, kirágják azokat, barna ürülékükkel töltik ki belsejüket. Néhány mm-s mérettől a teljes kifejlettségű bogyókig megfertőződhetnek terméseik.
Néha a fertőzött (lakott) bogyó beérik. A kiodvasított bogyót a lárva elhagyja, kimászva új bogyót keres fel, új károsításába kezd. Lárvák színe fejlődésük alatt változik, kifejlődve méretük eléri 30-40 mm hosszúságot is. Hátukon három sötét színű, és oldalukon egy sárga csík található. Évente több nemzedéke is fejlődik.
A gyapottok bagolylepke betelepedése zöldség növényekre minden évben „menetrend szerűen” bekövetkezik nyáron. A rovarok fejlődését, rajzását is a hőmérséklet szabályozza, ezért az egyes évek között is eltérés tapasztalható rajzásuk idejében. A gyapottok bagolylepke rajzása pontosan nyomon követhető a kereskedelmi forgalomban kapható, számukra kifejlesztett, speciális szexferomon csapdák segítségével. www.csalomoncsapdak.hu A csapda jelzi, ha felszaporodnak a lepkék, és csapda által megfogott lepkék száma alapján ajánlott a védekezés. A rajzáscsúcs utáni 5-8 nap múlva indul meg a lepkék tömeges peterakása, ekkorra kell időzíteni a növények megelőző védelmét. Rajzásuk megfigyelésére júliusban ajánlott felállítani a csapdát.
Vegyes növényállományú házi kertekben, ahol a szomszédos növények miatt a kémiai védekezés nehezen kivitelezhető, terjedőben van a biológiai védelem egyik hasznos formája: árusítják a mini pete – fürkész darázs (Trichogramma) egyedeit, hasznos parazita rovarokat, melyek minden lepkefaj pete alakban jelen lévő egyedeit parazitálják, elpusztítják. Még azelőtt hatástalanítják azokat, hogy berágnák magukat a paradicsom bogyóba, nem történik meg a lárva károsítása. A Trichoplus kapszula néven forgalmazott termék védő hatása kb. 10 méteres távolságra terjed ki, és mintegy 14 napig tart. A pete – fürkészeket 2 hetente rendszeresen újra kell telepíteni a folyamatos védőhatás érdekében.
A kémiai védekezés kiváltására alkalmasak és ökológiai termesztésben is engedélyezettek a Bacillus thuringiensis hatóanyagú Dipel DF és Foray 76B készítmények. Hatás kifejtéséhez szükség van arra, hogy a lárva fogyasszon a növény felületére kijuttatott anyagból, melynek toxinjai 1-2 órán belül leállítják azok étkezését, majd 2-3 nap múlva a lárva elpusztul. A készítményt a lárvák kikelésekor, berágásuk idején, nem berágásuk után kell kipermetezni, hogy közvetlen kapcsolatba kerüljenek a hasznos bacillus toxinjaival. A Dipel kipermetezése után 2 napos élelmezésügyi várakozási idő betartása kötelező a következő termés szedéséig.
A természetes növényi alapanyagú, biotermesztésben is engedélyezett Neemazal-T/S rovarölő szer is felhasználható a fiatal lárvák ellen, a 3 napos élelmezésügyi várakozási ideje a szedés rendjébe jól beilleszthető. A fertőzött, lyukas paradicsombogyókat javasolt rendszeresen eltávolítani a tövekről, majd megsemmisíteni, a paradicsom bogyóban élő hernyók gyakran kimásznak, és új bogyóban folytatják károsításukat.
A korábbról ismert és bevált rovarölő szerek közül a cipermetrin, klórantraniliprol és lambda-cihalotrin hatóanyagúak is engedélyezettek a gyapottok bagolylepke lárvái ellen. Számos, különböző néven forgalmazzák, szaküzletek eladói segítenek a helyes választásban, kérjék segítségüket. A felsorolt rovarölő szerek élelmezésügyi várakozási ideje eltérő, felhasználás előtt, kérem, vegyék figyelembe!
Meg kell említeni, hogy a felsorolt növényeken kívül a gyapottok bagolylepke lárvái – a paradicsommal egy időben – károsítják a kerti virágokat, azok virágbimbóit is. Megtalálják, és gyakran kiüregesítik a muskátli szinte valamennyi virágát, berágják magukat a büdöske, a szegfű, a krizantém, rózsa és a gladiólusz virágokba is, tönkre teszik azokat.
A nagyobb méretű virágokban hosszú ideig benn maradnak, a kisebb méretűeknél a kiürült virágbimbót elhagyva újban folytatják táplálkozásukat. Sokszor olyan rejtetten élnek, hogy nem lehet észre venni őket, csak az elszórt ürülék csomóik jelzi ottlétüket. Védekezés ellenük a paradicsomnál leírt javaslatok szerint ajánlott. Virágoknál is fontos a gyakori ellenőrzés és a fertőzött virágok folyamatos eltávolítása a növényekről szemléjük során.