Ínyencek kedvence az aranyáron mért szarvasgomba termesztése, nevelése saját földterületen is megoldható. De csak az fogjon neki, aki türelmesen várni képes 6-8 évet az első gombatestek kifejlődéséig.
Szarvasgomba fajok hazánkban természetes módon is előfordulnak erdőkben. Gyűjtésükhöz az erdőtulajdonos engedélye szükséges, gyűjtést végző személynek speciális, szarvasgomba ismeretekre vonatkozó vizsgával is rendelkeznie kell.
Hazánkban több szarvasgomba faj is előfordul, közülük a nyári szarvasgomba (Tuber aestivum) az egyik gyakori faj, ennek „termesztése” kidolgozott, bárki számára kipróbálható.
A szarvasgombák fás növények gyökerén, azzal együtt élnek szimbiózisban, életük, szaporodásuk élő fa gyökérzetéhez kötött. A kalapos gombáktól eltérnek, a szarvasgombák közel gömb alakúak, kemények, felületük egyenetlen, göcsörtös, méretük a fejlettségi állapotuktól függően változó – néhány mm-től 10 cm-t is meghaladóak –, leginkább földröghöz hasonlóak. Talajban, annak felszínéhez közel képződnek. Az érett, kifejlett szarvasgomba jellegzetes, erős, karakteres illatot áraszt, ennek észlelése segíti megtalálásukat. Gyűjtésüket erre a speciális feladatra betanított kutyákkal végzik. Beérésük, gyűjtésük júliustól a fagyokig folyamatosan tart.
A szarvasgombák micéliuma a gyökerek felületén telepedik meg, mikorrhiza-köpenyt (hüvelyt) alkot, a növényi sejtekbe nem hatol be, csak a sejtek közötti járatokba. A gomba micéliuma végzi a tápanyag felvételt a talajból, azt átadja növénynek, cserébe hormonokat, cukrokat, fehérjéket kap. A gomba micélium-hálózata több növény gyökérzetét is összekapcsolhatja.
Házi kertben vagy nagyobb felületen, ültetvényben történő szarvasgomba termesztését szarvasgombával mikorrhizált gyökerű facsemetékkel végzik. A fiatal fás növények magoncainak gyökerére szarvasgomba micéliumot telepítenek, és olyan körülmények között nevelik cserépben, ahol a szarvasgomba micéliuma szaporodni kezd a növekvő, gyarapodó gyökérzeten. Ezek a szarvasgombával mikorrhizált, legalább 2 éves csemeték ültethetők, telepíthetők saját területre, kertbe is. A szaporítás folyamatát a NEBIH ellenőrzi és minősíti. Jelenleg nyári szarvasgombával mikorrhizált csemetéket állítanak elő, ezek nevelési feltétele megoldott. kidolgozott. Ültetés után 6-8 év elteltével várhatóak az első gombatestek kifejlődése, a „termőre fordulás”.
A nyári szarvasgombával a különböző tölgyfajok (kocsányos, cser- és vörös tölgy), hárs, gyertyán, török mogyoró és a bokor alakú közönséges mogyoró gyökérzete él szimbiózisban, ezeket kezelik és árusítják. Házi kertekben a kisebb méretű közönséges mogyoró bokrok telepítése terjedt el.
A biztos eredéshez, a gomba gyors, sikeres felszaporodásához a következő feltételeket érdemes betartani:
- a telepítéshez árnyékos, nyirkos kerti terület ajánlott, ahol a talajt a nap nem tűzi. Déli lejtésű domboldal nem megfelelő.
- a talaj középkötött, semleges vagy enyhén lúgos kémhatású, enyhén meszes legyen és tápanyagban, humuszban gazdag.
- szükséges feltétel az öntözési lehetőség, aszályos időszakokban 1-2 hetente öntözést is be kell iktatni a talaj nedvesen tartására.
- a növény lombja alatt és környékén a talajfelszín mulcsolása, takarása segíti a gomba életfeltételeit, segíti a gyorsabb elterjedését.
- az ültetést megelőzően, a kijelölt terület legalább 5 évig, ha lehet, hosszabb ideig fás növényektől, azok maradványaitól mentes legyen.
- A telepített növény állományban gombaölő szeres kezelés csupán indokolt esetben és kontakt hatású készítménnyel ajánlott.