Jelentős gazdasági kárt okoz Európában és hazánkban is a májusi cserebogár (Melolontha melolontha), a kikelő bogarak fák zsenge hajtásait rágják, míg lárvái a talajban fogyasztják a növények gyökerét, szártövét.
Honnan kerülnek elő áprilisi tömeges rajzásukon?
Kifejlett bogár alakban telelnek a talajban, és onnan bújnak elő. 1 cm átmérőjű visszamaradó lyukak jelzik aktivitásukat. A kikelt cserebogarak érési táplálkozás után kopulálnak, majd a megkezdik tojásrakásukat a nőstények. Petéiket a talajba rakják csoportokban. Kikelt lárváik életük végig a talajban élnek, fejlődnek, néhány hónapig korhadékkal, utána életük végéig élő növények gyökereivel táplálkoznak. Májusi cserebogár fejlődése 3-4 évig tart. A bogár teste 2,5-3 cm hosszú, feje és tora sötét, feketés színű, kemény szárnyfedői barnák.

Kikelő bogarak kedvelik a kajszibarack fa, szőlő, málna leveleit, ezeken a növényeken érdemes keresni azokat, a levelek hátoldalára szorosan tapadva húzzák meg magukat.
Házi kertben, a vegyes növényállomány miatt, vegyszeres védekezés megszervezése meglehetősen bonyolult, ezért a sok figyelmet és munkát igénylő összegyűjtésük javasolható.

Hajnali és esti órákban a hűvösben dermedt bogarak a fakorona rázása, ágak ütögetése hatására számos egyedük leesik, és sikeresen összegyűjthető, mielőtt elrepülnének. Alacsony növényeknél a levelek fonáki oldalát érdemes ellenőrizni, felülről nézve nem vehetők észre. Kora reggel órákban a földből kibújó lomha bogarak is eredményesen gyűjthetők. Természetes ellenségei – a kertekben élő vakondok, sündisznók és madarak (rigók, verebek) – gyérítik állományukat, sokat elfogyasztanak közülük.
A fény vonzza a bogarakat, kertbe kihelyezett lámpákkal alkonyat után sok összefogható. Kereskedelmi forgalomban már léteznek, bár hazánkban még nem kaphatók, májusi cserebogárra fejlesztett feromon csapdák, melyek eredményesen összegyűjtik a rajzó cserebogarakat, interneten rendelhetők Ausztriából.

Súlyos kártételt a cserebogár lárvák okozzák. Talajban folytatott életük rejtett, jelenlétükről ásáskor vagy a már elrágott gyökerű növények jelzései – lankadása, hervadása, gyors kipusztulása – alapján szerzünk tudomást.
Minél fiatalabb a lárva (csimasz), annál eredményesebb ellene a kezelés hatékonysága. Kizárólag 1, legfeljebb 2 éves lárvái ellen az Artis pro rovarparazita gombakészítményt, vagy a rovarokat parazitáló fonálféreg hatóanyagú Nemastar használata javasolt. Ezek a szerek emberre, házi állatokra nem mérgezőek, veszélytelenek, ökológiai termesztésben engedélyezettek.
Olyan kertekben, ahol a védendő növények helyei jól elkülöníthetők egymástól és a talaj fertőzése erős, ott a hagyományos talajfertőtlenítő szerek engedélyezettek a csimaszok ritkítására: cipermetrin hatóanyagú Belem 0,8 MG, Picador 0,8 MG és a teflutrin hatóanyagú Force 1,5 G. Ültetés, vetés előtt ajánlott a kezelés.